Надання соціальних послуг – одна з найбільш складних, але безумовно найпотрібніших, складових системи соціальної сфери, оскільки базується на принципах гуманізму та стосується кожного члена громади чи тимчасового її мешканця. Пам’ятаймо, що у будь-якої людини чи родини можуть трапитися прикрі обставини, які погіршують якість життя, позбавляють здоров’я, заважають нормальному розвиткові чи діяльності. І не завжди їх вдається подолати близьких, родини чи самостійно.
Тож надважливо не залишити без сторонньої допомоги жодної людини, яка потребує підтримки саме професійної – якісних соціальних послуг.
Такі послуги в Межівській СТГ надає комунальний заклад «Центр соціальних послуг» Межівської селищної ради”.
Що ж таке «соціальні послуги»? Говорячи по суті, соціальні послуги – це дії,
спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.
За типами соціальні послуги можуть бути:
прості – це соціальні послуги, які не передбачають надання постійної систематичної комплексної допомоги (консультування, інформування, надання притулку та інші);
комплексні – це соціальні послуги, що передбачають узгоджені дії фахівців з надання постійної або систематичної комплексної допомоги (догляд, соціальний супровід, соціальна адаптація, кризове втручання тощо);
комплексні спеціалізовані – це соціальні послуги, що надаються певній категорії отримувачів соціальних послуг (ВІЛ – інфікованим особам, особам із залежністю до психотропних речовин, особам які постраждали від торгівлі людьми, біженцям, особам із психічними розладами та інші);
допоміжні – це соціальні послуги, що надаються у вигляді натуральної допомоги (послуги перукаря, швачки, взуттьовика, робітника);
технічні послуги (транспортні послуги, переклад жестовою мовою, забезпечення засобами реабілітації).
Соціальні послуги надаються за місцем проживання (вдома), у приміщенні надавача, стаціонарно, за місцем перебування отримувача соціальних послуг поза межами місця проживання та приміщення надавача соціальних послуг, у тому числі на вулиці.
Соціальні послуги залежно від строку надання поділяються на послуги, що надаються:
екстрено (кризово) – невідкладно протягом доби у зв’язку з обставинами, що загрожують життю та/або здоров’ю отримувача соціальних послуг;
постійно – не менше одного разу на місяць протягом більше одного року;
тимчасово – не менше одного разу на місяць протягом до одного року;
одноразово при зверненні громадян.
Базовими соціальними послугами, визначеними частиною 6 статті 16 Закону України “Про соціальні послуги”, які надаються комунальним закладом «Центр соціальних послуг» Межівської селищної ради” з урахуванням потреб у соціальних послугах, визначених у територіальній громаді, є:
Зазначені соціальні послуги надаються у наступних структурних підрозділах закладу:
Отримувачами соціальних послуг є особи/сім’ї, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин, зумовлених такими чинниками:
Для отримання соціальних послуг особа, яка потребує соціальних послуг, подає до відділу з питань соціального захисту населення Межівської селищної ради за своїм задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) заяву про надання соціальних послуг у письмовій формі або електронній формі.
Для прийняття рішення про надання соціальних послуг до заяви обов’язково додаються такі документи:
До заяви, повідомлення додаються такі документи/копії (якщо викладених у них відомостей немає в державних електронних інформаційних ресурсах) за потребою:
Рішення про обов’язкове надання соціальних послуг (проходження корекційних програм) приймається стосовно:
Підставою для надання соціальних послуг є направлення особи/сім’ї для отримання соціальних послуг, видане на підставі відповідного рішення відділу з питань соціального захисту населення Межівської селищної ради.
Рішення відділу з питань соціального захисту населення Межівської селищної ради про надання послуг особі/сім’ї приймається відповідно до Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України.(постанова № 587 від 01.06.2020).
Після надходження зазначених документів Заклад протягом строку, визначеного у державних стандартах соціальних послуг, встановлює групу рухової активності (за потреби), уточнює обсяг, складає індивідуальний план, після чого директором Закладу видається відповідний наказ, та укладається з отримувачем соціальної послуги договір про надання таких послуг.
Оплата соціальних послуг, що надаються закладом
За рахунок бюджетних коштів незалежно від доходу надаються послуги таким категоріям громадян:
Соціальні послуги з установленням диференційованої плати надаються тим отримувачам соціальних послуг, середньомісячний сукупний дохід яких перевищує два прожиткові мінімуми, але не перевищує чотири прожиткові мінімуми для відповідної категорії громадян 75 % від повної вартості тарифу.
Соціальні послуги за рахунок отримувача соціальних послуг надаються тим отримувачам соціальних послуг середньомісячний сукупний дохід яких перевищує чотири прожиткових мінімуми для відповідної категорії громадян та послуги понад обсяги, визначені державними стандартами.