Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям особам рядового і начальницького складу поліцейським та їх сім’ям під час воєнного стану».
Сім’ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Державні органи, які зазначені у пункті 1 цієї постанови, мають право отримувати інформацію з державних реєстрів щодо осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.
Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім’ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом перерахування коштів уповноваженим органом на рахунок в установі банку державного сектору, зазначеного одержувачем у заяві.
Якщо сім’я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.
Порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Як родині загиблого отримати допомогу?
Родина загиблого повинна звернутися до військової частини останнім місцем проходження військової служби загиблого військовослужбовця.
Там потрібно подати документи:
заява кожного повнолітнього члена сім’ї, батьків та утриманців загиблого, які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей – іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого військовослужбовця, військовозобов’язаного або резервіста зі списків особового складу військової частини;
витяг з особової справи про склад сім’ї військовослужбовця, військовозобов’язаного та резервіста.
До заяви також додаються копії:
документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця;
свідоцтва про смерть;
свідоцтва про народження військовослужбовця (для виплати грошової допомоги батькам загиблого);
свідоцтва про шлюб (для виплати допомоги дружині чи чоловікові);
свідоцтво про народження дитини (для виплати допомоги дитині загиблого).
Виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку черговості відповідно до дати подання документів.
Крім того, якщо хтось з отримувачів відмовляється від своєї грошової частки, її розподіляють між іншими отримувачами, які мають на неї право.
Коли грошову допомогу не виплачують
Родина не має права на одноразову грошову допомогу, якщо загибель, поранення, захворювання або інвалідність військовослужбовця є наслідком:
кримінального або адміністративного правопорушення, вчинених ним;
вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства;
подання особою свідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.