Хронічне обструктивне захворювання легень – це хвороба легень, для якої характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному видиху.
Питання своєчасної діагностики та ефективного лікування хронічного обструктивного захворювання легень гостро стоїть у всіх країнах світу, в тому числі і в Україні.
ХОЗЛ діагностують у 8-22 % людей віком понад 40 років, переважно у курців.
Частка ХОЗЛ (як однієї з провідних причин смертності) постійно збільшується внаслідок тривалого впливу факторів ризику і старіння населення.
Причини захворювання:
хронічне обструктивне захворювання легень розвивається, як правило, внаслідок тривалого впливу на дихальні шляхи будь-яких шкідливих, подразнюючих речовин.
Чинники, які можуть викликати захворювання:
- інфекція (повторні гострі респіраторні вірусні захворювання підвищують ймовірність розвитку ХОЗЛ, особливе значення в цьому відношенні надають риновірусній інфекції)
- професійні фактори (нерідко хворіють на ХОЩЛ ті особи, робота яких пов’язана з пилом, токсичними газами, кислотами тощо)
- шкідливі речовини в атмосфері (захворюваність хронічним обструктивним захворюванням легень значно вище в індустріальних районах, населення яких змушене щохвилини вдихати з повітрям безліч хімічних речовин)
- нікотин (у завзятих курців ХОЗЛ зустрічається набагато частіше, ніж у некурящих осіб).
Основні симптоми ХОЗЛ
- хронічний кашель, який може бути періодичним або щодня, часто наявний протягом усього дня, іноді – лише вночі
- хронічне виділення мокроти (вважають, що хронічне виділення мокроти в будь-якому разі може свідчити про ХОЗЛ)
- задишка, яка прогресує.
Із розвитком хвороби утруднюється щоденна фізична активність, наприклад, хворому важко підійматися сходами.
Діагноз встановлюється за допомогою так званої спірометрії, яка встановлює, наскільки глибоко дихає людина, як швидко входить і виходить повітря з легень.
Хвороба розвивається повільно і частіше за все проявляється після 40 років. З поширенням куріння на жіночу частину населення, а також ризиками впливу забрудненого повітря приміщень, хвороба уражає жінок та чоловіків майже в однаковій мірі.
Лікування та реабілітаційні заходи
Головна мета лікування ХОЗЛ – попередити подальший розвиток хвороби й ускладнень, зниження вираженості симптомів.
Для цього хворому можуть призначатися наступні препарати: бронхолітики, глюкокортикостероїди, муколітики та антиоксиданти.
Реабілітаційні заходи:
- тренування дихальної мускулатури
- фізичні вправи при зростаючому навантаженні – як частина легеневої реабілітації.
Проводяться з метою підвищення фізичної витривалості та адаптації до звичайних навантажень.
Профілактичні заходи
Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного.
Фахівці охорони здоров’я рекомендують звертатися до лікаря у разі появи задишки при ходьбі по сходах або похилих поверхнях, кашлю і хронічного виділення мокротиння у курців старше 40 років.
Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковне, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя.
Лише здоровий спосіб життя, відмова від куріння, раціональне харчування та своєчасне ефективне лікування дозволять боротися із симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання!
Директор
КНП «ЦПМСД» МСР» Юлія СКОЧКО